Jak na údržbu bot

Jak na údržbu bot

Jak na údržbu bot

Jakékoliv boty a ty barefoot nejsou výjimkou si zaslouží laskavou péči. I s ohledem k životnímu prostředí, ceně a lásce k pohodlnému obutí chceme, aby nám vydržely co nejdéle a také plnily funkci přesně tak jak mají. Samostatnou kapitolou jsou dětské boty, které procházejí tou největší zátěží od malých průzkumníků :-)

Při nákupu si musíme ujasnit, k jakému účelu mají boty sloužit a podle toho jim pak vybrat vhodné doplňky - ať už jde o impregnaci, čistící pěnu, blátový kartáč nebo impregnační a ošetřující tuk. Základní potřeby najdete v sekci Doplňky - Péče o boty, kterou postupně rozšiřujeme.

Věrní zákazníci vědí, že při nákupu na prodejně upozorňujeme, když si vyberou vycházkovou barefoot obuv, že ji neupotřebí při několikahodinových toulkách v lese, protože takovou zátěž bota spíš neunese. Nebo že trailová bota není vhodná pro každodenní celodenní nošení po městě na tvrdém betonu, kdy se setkává s povrchem, pro který nebyla vyrobena. To je důležité i pro uznání reklamací, protože pokud není dodržen účel, pro který byla bota vyrobena, není možné reklamace uznat.

A teď už k samotné údržbě - základem všeho je:

Impregnace

Protože nechceme prodávat nic, za čím si nestojíme, u nás najdete impregnaci Collonil Carbon Pro - je to jedinečná nano impregnace, která na botách vytvoří voděodolnou vrstvu a zároveň případnou membránu nebo jiné prodyšné materiály neucpe a nezničí tak jejich funkci

Doporučujeme impregnaci pravidelně opakovat, ideálně po každém čištění a podle zátěže - u dětských bot v mokré sezoně klidně i jednou týdně, u dospělých se může interval natáhnout dle potřeby. A poprvé vždy hned před prvním nošením :-) Neexistuje přesný interval, vždy záleží i na konkrétní botě a jejích schopnostech a navíc platí zlaté pravidlo - nic se nemá přehánět. Pro někoho je jednou týdně moc, pro někoho málo, dospělé boty obecně vydrží více, protože si také už více rozmýšlíme kam šlápneme :-)

Čištění

Největší službu u čištění Vám udělá určitě čas a kartáč - úplně obyčejný Blátový kartáč na boty - tento pomocník Vám doma poslouží mnoho let.

Boty, ať už textilní nebo kožené se nesnažte čistit ihned jak přijdete domů, uděláte si medvědí službu. Zaschlá špína se odstraňuje pohodlněji a navíc ji nezatíráte do materiálu - což obzvlášť u bílých bot oceníte.

Když odstraníte nejhorší nánosy, je čas vzít do ruky přípravek - i tady důvěřujeme Collonilu - Collonil Carbon Complete Set, v dostání i s praktickou houbičkou. Má multifunkční využití a tak během čištění zároveň impregnuje. My přesto doporučujeme - obzvlášť u dětských botiček, které dostávají zabrat - po každém čištění obnovit vrstvu samostatnou impregnací.

U těchto druhů čistících pěn máte vždy jistotu, že nenarušíte funkčnost materiálů, ze kterých jsou vaše barefoot boty vyrobené a budou vypadat pořád dobře!

Testujeme a brzy u nás na e-shopu najdete i čistící pěny jiných značek, než je ale doporučíme, musí projít přísnou kontrolou :-)

Pro obnovení krásného vzhledu nubuku a velurové kůže doporučujeme použít Gumu na nubuk - krásné a jednoduše odstraní šmouhy a obnoví i původní hladký vzhled kůže, který nás při nákupu tak uchvátil :-)

Boty nechte vždy uschnout přirozeně a pomalu, pomůžete jim i vycpáním vnitřků novinami nebo látkou, kdy se vlhkost z čištění krásně natáhne do těchto pomocných materiálů. Určitě nedávejte boty schnout na topení nebo do trouby, ale pozor i na vlhké prostory, kde bota nemá šanci proschnout pořádně. Šokové oteplení způsobuje poškození materiálu a tak se např. plátěné tenisky mohou zmenšovat nebo změnit tvar, kdy se rázem z barefoot pohodlných bot stane nenositelných kousek. Funkční materiály zase potřebují čas na regeneraci a tak je nechte odpočinout stejně, jako Vaše nohy.

Všechny uvedené postupy fungují na textil i různé druhy usně. Je jasné, že k údržbě hladké kůže Vám službu udělá i vlhký hadřík, ostatní druhy broušené kůže - velur a nubuk se vyznačují tím, že i když jsou na první pohled někdy ,,hladké", přesto je materiál porovitý a tak vyžaduje jiný druh péče, než klasická hladká useň.

Kožené boty si ale ještě mimo závěrečné impregnace zaslouží zvláštní péči v podobě vyživení - pro tyto účely poslouží Colloil Rustical, který můžeme zároveň doporučit i na zátěr míst, kde se Vám zdá, že obuv prosakuje - stává se to při namáhání lepených nebo sešitých spojů.

POZOR - tuk vždy používejte s rozmyslem na materiály obsahující membránu, na tu se nehodí, protože ji ucpe a membrána tak nemá šanci fungovat tak jak má - oboustranně propustně.

Co se týká textilních druhů bot - někteří výrobci barefoot obuvi u textilních produktů sami nabádají k údržbě praním - technologie výroby je tomu uzpůsobená a tak je možné bez obav boty vyprat a nebát se, že mimo špíny se zbavíme i záruky. Vždy je ale potřeba se informovat a i když je praní povoleno, boty vložit do speciálních sítěk určených pro praní nebo stejně dobře poslouží i starý povlak na polštář. Za zmínku stojí jednoznačně značka Leguano, jejichž síťované modely se dají mimo několika vyjimek prát a tak se oblibě těší i bílé a světlé modely.

TIP: Věděli jste, že bílé boty mají schnout na tmavém místě? Jedině tak předejdete vzniku nepěkných žlutých map.

Příště se podíváme na údržbu funkčního oblečení :-)

Anna&Bára

Smyslvpohybu.cz

Všechny komentáře

Zanechte komentář

Produkt vložen k porovnání