Nadměrek: prsty potřebují v botě prostor pro pohyb
Nadměrek: prsty potřebují v botě prostor pro pohyb
Také vám rodiče při zkoušení bot mačkali špičku boty a zkoušeli, kde máte palec? Zbývající volný prostor v botě označujeme jako nadměrek. Bota by nikdy neměla sedět na doraz, u dospělého, ani u dítěte. Odrazu nohy od země totiž pomáhají i naše prsty, a proto se v botě při chůzi hýbou. Dostatečný nadměrek tak zajišťuje stabilitu a správné držení těla.
Když můžeme hýbat prsty, noha se také správně prokrvuje. To je důležité pro fungování oběhového systému. Poznáme to v zimě – když máme v botě málo místa, začneme rychle pociťovat tuhnutí prstů a je nám zima od nohou.
Nechte prstům alespoň 5 mm navíc
Ať už vybíráte boty pro sebe, nebo pro dítě, řiďte se základním pravidlem: minimální velikost nadměrku, aby se prsty mohly hýbat, je 5 mm.
Větší nadměrek u dospělých posuzujeme podle pocitu a zvyků. To platí obzvlášť při přechodu z konvenční obuvi na barefoot obouvání. Někomu stačí 5 mm, někdo se neobejde bez nadměrku 10–12 mm. Pokud se například potýkáte s odpoledním otékáním nohou, nezapomeňte to vzít při výběru bot v úvahu.
Důležité také je, jak budete boty využívat.
U dětí vycházíme z toho, jak dlouho už dítě chodí a jak je v chůzi zdatné.
První krůčky? Ne víc než 8 mm nadměrku
Děti, které chodí zhruba rok, považujeme za začínající chodce. Jejich chůze se teprve stabilizuje. Nedoporučujeme nadměrek větší než 8 mm. Dítě často nožičkama ve velkém nadměrku „plácá“ nebo zakopává a noha nepracuje správně. Špatný pohyb nohou ovlivňuje postavení kolen, kyčlí a celkově může narušit vývoj pohybového aparátu.
Průběžně také kontrolujte, jestli už nožička nevyrostla tak, aby zabrala všechen prostor v botě.
Video: Jak vybrat barefoot botičky pro první krůčky
U starších dětí pohlídejte nadměrek zhruba 10 mm
Pro starší děti doporučujeme nadměrek 8–12 mm, ideálně se držíme kolem 10 mm. Takový nadměrek většině dětí chůzi nekomplikuje a zachováme dostatečný volný prostor. I když nožička vyroste o pár milimetrů, stihneme v klidu vybrat nové boty.
Nadměrky větší než 12 mm nedoporučujeme. Jak už jsme zmínili výše, chůzi bychom dítěti ztížili a posílili nezdravý pohybový návyk.
Přečtěte si, proč je u bot důležitá prostorná a anatomická špička >>
A rada na závěr? Na zkoušení nových bot si vyhraďte dostatek času. Abyste vybrali správnou velikost, potřebujete v botách pobýt, projít se a vnímat, kde bota tlačí nebo jestli v ní noha neklouže.
Pokud se blíží čas pořídit vašemu malému bosochodci nové botky, mrkně na naše videorecenze. A aby vám neutekly další články o zdravé chůzi, sledujte náš Instagram či Facebook.