Vážení zákazníci, najdete nás na nové adrese Ctiborova 385, Kladno. Těšíme se na vás! Tým Smysl v pohybu

Nadměrek

Nadměrek: prsty potřebují v botě prostor pro pohyb

Také vám rodiče při zkoušení bot mačkali špičku boty a zkoušeli, kde máte palec? Zbývající volný prostor v botě označujeme jako nadměrek. Bota by nikdy neměla sedět na doraz, u dospělého, ani u dítěte. Odrazu nohy od země totiž pomáhají i naše prsty, a proto se v botě při chůzi hýbou. Dostatečný nadměrek tak zajišťuje stabilitu a správné držení těla.

Když můžeme hýbat prsty, noha se také správně prokrvuje. To je důležité pro fungování oběhového systému. Poznáme to v zimě – když máme v botě málo místa, začneme rychle pociťovat tuhnutí prstů a je nám zima od nohou. 

Nechte prstům alespoň 5 mm navíc

Ať už vybíráte boty pro sebe, nebo pro dítě, řiďte se základním pravidlem: minimální velikost nadměrku, aby se prsty mohly hýbat, je 5 mm

Větší nadměrek u dospělých posuzujeme podle pocitu a zvyků. To platí obzvlášť při přechodu z konvenční obuvi na barefoot obouvání. Někomu stačí 5 mm, někdo se neobejde bez nadměrku 10–12 mm. Pokud se například potýkáte s odpoledním otékáním nohou, nezapomeňte to vzít při výběru bot v úvahu. 

Důležité také je, jak budete boty využívat. 

U dětí vycházíme z toho, jak dlouho už dítě chodí a jak je v chůzi zdatné

První krůčky? Ne víc než 8 mm nadměrku

Děti, které chodí zhruba rok, považujeme za začínající chodce. Jejich chůze se teprve stabilizuje. Nedoporučujeme nadměrek větší než 8 mm. Dítě často nožičkama ve velkém nadměrku „plácá“ nebo zakopává a noha nepracuje správně. Špatný pohyb nohou ovlivňuje postavení kolen, kyčlí a celkově může narušit vývoj pohybového aparátu.

Průběžně také kontrolujte, jestli už nožička nevyrostla tak, aby zabrala všechen prostor v botě.

Video: Jak vybrat barefoot botičky pro první krůčky

U starších dětí pohlídejte nadměrek zhruba 10 mm 

Pro starší děti doporučujeme nadměrek 8–⁠12 mm, ideálně se držíme kolem 10 mm. Takový nadměrek většině dětí chůzi nekomplikuje a zachováme dostatečný volný prostor. I když nožička vyroste o pár milimetrů, stihneme v klidu vybrat nové boty. 

Nadměrky větší než 12 mm nedoporučujeme. Jak už jsme zmínili výše, chůzi bychom dítěti ztížili a posílili nezdravý pohybový návyk.

Přečtěte si, proč je u bot důležitá prostorná a anatomická špička >>

 

A rada na závěr? Na zkoušení nových bot si vyhraďte dostatek času. Abyste vybrali správnou velikost, potřebujete v botách pobýt, projít se a vnímat, kde bota tlačí nebo jestli v ní noha neklouže.


Pokud se blíží čas pořídit vašemu malému bosochodci nové botky, mrkně na naše videorecenze. A aby vám neutekly další články o zdravé chůzi, sledujte náš Instagram či Facebook.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení