Vážení zákazníci, kamenná prodejna byla trvale uzavřena, e-shop funguje. standardně. Po domluvě je možný osobní odběr v Kladně a v Praze 6 - Řepích. Děkujeme za pochopení. Tým Smysl v pohybu

Jak o barefoot boty pečovat, aby vydržely co nejdéle

Jak o barefoot boty pečovat, aby vydržely co nejdéle

Když budete o boty správně pečovat, déle vám vydrží a nepřijdou o funkčnost. Zvlášť laskaví buďte k botkám malých průzkumníků, kteří je s radostí podrobují zátěžovým zkouškám v blátě nebo kalužích.

Nechávejte boty schnout přirozeně a pomalu

Po čištění nebo promočení nechte boty schnout pozvolna. Pomůže vycpání vnitřku bot novinami nebo látkou, které do sebe vlhkost natáhnou. Rozhodně nedávejte boty schnout na topení nebo do trouby. Příliš rychlé schnutí způsobuje poškození materiálu. Plátěné tenisky se například mohou zmenšovat nebo změnit tvar, kůže popraská. Funkční materiály zase potřebují čas na regeneraci, nechte je odpočinout stejně, jako vaše nohy.

TIP: Věděli jste, že bílé boty je lepší nechat schnout na tmavém místě? Předejdete tak vzniku nepěkných žlutých map.

Až špína zaschne, vrhněte se na čištění

Boty, ať už textilní nebo kožené, se nesnažte čistit hned jak přijdete domů. Zaschlá špína se odstraňuje pohodlněji a nevetřete ji do materiálu. Tuto chybu si většinou vzápětí vyčteme u bílých bot. Největší službu vám při čištění udělá obyčejný blátový kartáč na boty, který vydrží leta.

Jakmile odstraníte nejhorší nánosy, sáhněte po přípravku na čištění obuvi. Máte u nich  jistotu, že nenarušíte funkčnost materiálu. 

Doporučujeme Collonil Carbon Complete Set s houbičkou, který čistí a zároveň impregnuje. Přitom udržuje vaše boty stále krásné, protože osvěžuje barvy. U dětských botiček však doporučujeme pořídit impregnaci zvlášť. Obvykle dostávají více zabrat, nejprve je tedy pořádně vyčistíme a poté impregnujeme. 

Rozhlížíme se i po dalších značkách čisticích prostředků. Ale než je u nás najdete, sami je otestujeme.

Impregnujte před prvním nošením a po čištění

Impregnujte ještě než boty poprvé obujete a dále pravidelně, po každém čištění. Dětské boty v mokré sezoně impregnujte klidně i jednou týdně. Boty dospělých snesou delší interval, protože si více rozmýšlíme, kam šlápneme. Pokud se vám začíná zdát, že obuv ztrácí odolnost vůči vodě, je na impregnaci čas. 

Na našem e-shopu najdete impregnaci Collonil Carbon Pro Spray, na kterou vsadíme naše boty. Jde o nano impregnaci, která na botách vytvoří voděodolnou vrstvu a brání ulpívání nečistot. Zároveň povrch bot s membránou nebo jiným prodyšným materiálem neucpe a boty zůstanou prodyšné. Využijete ji na boty z jakéhokoliv materiálu, i na funkční bundu nebo batoh.

Nubuk nebo velur vyžaduje jinou péči než hladká kůže

Čištění hladké kůže zvládnete s vlhkým hadříkem, ale na broušenou kůži se vybavte lépe. Povrch nubuku nebo veluru se na první pohled zdá hladký, ve skutečnosti je ale pórovitý a tak vyžaduje jiné čištění.

Pro obnovení vzhledu nubuku a velurové kůže doporučujeme použít gumu na nubuk. Jednoduše odstraní šmouhy, obnoví původní hladký vzhled kůže a na botky bude opět radost pohledět.

Kožené boty potřebují navíc ještě vyživit. K tomu se hodí Collonil Rustical. Použijte ho i tam, kde pociťujete prosakování kůže. Často jde o místa, které jsou více namáhaná, lepená nebo sešitá. 

U materiálů, které obsahují membránu, nepoužívejte k vyživení tuk. Membránu ucpe a přestane být oboustranně propustná.

Boty z textilu klidně hoďte do pračky

Někteří výrobci u textilních barefoot bot sami praní v pračce doporučují. Technologie výroby je tomu uzpůsobená a boty můžete vyprat bez obav ze ztráty záruky

Vždy se ale o této možnosti ujistěte u prodejce. V případě, že je praní v pračce dovoleno, použijte síťky určené pro praní obuvi v pračce nebo starý povlak na polštář. V pračce smíte například prát většinu síťovaných modelů značky Leguano. S klidem si můžete pořídit světlé nebo bílé boty.

Nezapomeňte, že vaše boty byly stvořené pro určitý typ aktivity

Když si vyberete vycházkovou barefoot obuv na dlouhé toulky v lese, dlouho vám sloužit nebudou. Trailová bota zase není vhodná pro každodenní celodenní nošení po městě na tvrdém betonu. 

Jamile se bota pravidelně setkává s povrchem, pro který nebyla vyrobena, její životnost se zkracuje. Pamatujte, že dodržování této zásady hraje roli i při uznávání reklamací. Pokud není dodržen účel, pro který byla bota vyrobena, není možné reklamace uznat.

Kromě péče o boty seženete na našem e-shopu i impregnace nebo prací prostředek na outdoorové oblečení. O novinkách ze světa bosochodců se vždy dozvíte na našem Instagramu či Facebooku