Vážení zákazníci, kamenná prodejna byla trvale uzavřena, e-shop funguje. standardně. Po domluvě je možný osobní odběr v Kladně a v Praze 6 - Řepích. Děkujeme za pochopení. Tým Smysl v pohybu

Barefoot x badfoot

Barefoot vs. badfoot: V čem se liší barefoot od běžné obuvi a jak ovlivňuje držení těla

Představte si boty, u kterých vás netrápí příliš úzká špička, otlačené prsty a kuří oka. Přesně tomu barefoot obouvání, bosoboty neboli „berfúty“ předchází. Jsou vyrobené s cílem simulovat chůzi naboso. Neomezují nohu v pohybu a umožňují svalům pracovat tak, aby nebyly přetížené nebo naopak ochablé a nohy bolavé. Díky tomu si také snáze vybudujete a udržíte zdravé držení těla.

Sepsali jsme, podle čeho barefoot boty poznáte a jak nám ve zdravé chůzi a držení těla pomáhají.

Špička boty kopíruje tvar nohy a máme v ní dost místa pro prsty

Sto lidí, sto nohou. Někdo má palec výrazně větší než ostatní prsty, jiný zas delší ukazováček. Proto je anatomicky tvarovaná a prostorná špička nejoblíbenější vlastností pro většinu nadšenců do barefoot obouvání. Vyberete si podle typu své nohy a bota vás nikde netlačí.

Pro volbu barefoot bot rozlišujeme 3 základní typy nohou:

  • egyptskou – prsty jdou podle velikosti sestupně, od palce po malíček,
  • řeckou – ukazováček je delší než palec, 
  • římskou – prsty jsou víceméně v rovině.

Ostatní tvary nohou jsou jen variace na základní tři typy. Na našem e-shopu u bot uvádíme, pro který typ nohy je bota vhodná. Například zdali se hodí pro nohu s dominantním palcem a pro jaký typ prstů. Navíc si vyfiltrujete boty podle naměřené délky a šířky, typu nártu, paty nebo kotníku.

Návrhová plocha 1 (1)_smallNávrhová plocha 1-2 (1)_smallNávrhová plocha 1-3 (1)_small

Najdete u nás také pár kousků, které mají špičku mírně do kulata namísto široké, anatomicky tvarované špičky. Jejich ostatní barefoot vlastnosti nás ale přesvědčily, abychom je zařadili do prodeje. Tuto informaci na našem e-shopu u popisku bot vždy najdete. Obvykle jde o boty vhodné pro řecký nebo římský typ nohy.

Prsty potřebují volný prostor navíc: máte v botě dostatečný nadměrek?

Tenká a ohebná podrážka se přizpůsobí terénu

Jedině tak náš mozek dostane správný signál. Pokud mu umožníme číst terén přes plosku nohy, vyhodnotí situaci, pozná jak máme šlápnout a zapojí do činnosti správné svaly. Odborně mluvíme o senzomotorickém vnímání podložky – naše smysly se podílí na tom, abychom udělali vhodný pohyb.

Možná jste se lekli, že ucítíte každý kamínek. Z tvrdých podrážek jsme navíc zvyklí se do chůze pěkně opřít a dupnout do paty. Z vlastní zkušenosti ale víme, že si člověk postupně zvykne. Nadšenci do horské turistiky dokonce zmiňují, že se jim po přechodu na barefoot přestal v náročném terénu zvrtávat kotník. Pomocí barefoot obouvání totiž vytrénujeme svaly, noha se zpevní a s terénem si pak lépe poradíme. 

Jak má být podrážka tenká?

Podrážka barefoot obuvi by měla být tenká cca 3 mm. Názory na správnou tloušťku barefoot obuvi se ale poněkud rozchází. My považujeme 3mm podrážku spíš za minimalistickou. Dobře vám může sednout i podrážka 0,6–1 cm, pokud je perfektně ohebná.

Tlustší podrážku oceníte zejména při přechodu na barefoot obuv nebo pokud často chodíte po městě. Jak jsme zmínili, podrážka běžných bot má na svědomí špatný návyk, kdy nejprve tvrdě našlápneme na patu. Pokud z běžné obuvi rovnou skočíte do bot s 3mm podrážkou, můžete si zadělat na vážné problémy s achilovkou, páteří nebo na bolest hlavy.

TIP: Podívejte se na boty značky Leguano. Díky unikátní podrážce umožňují velmi příjemný přechod z běžné obuvi na barefoot. Když je zákazníci poprvé obují na naší prodejně, libují si, že jim připadají měkoučké. Na podrážce totiž mají vzor z drobných půlkuliček, které působí lehké odpružení a pocit jemné masáže. Přesto však přes tenkou podrážku cítíte kontakt se zemí.

Pokud hledáte obuv pro širší nohy, mrkněte na značku Be Lenka, která má 6mm podrážku u modelů pro dospělé i pro děti. Podrážka je tlustší, ale dostatečně ohebná a umožňuje senzomotorické vnímání povrchu chodidly.

Videorecenze: podívejte se jak na výběr bot pro nejmenší

Jak poznáte ohebnost?

Správnou barefoot botu srolujete do ruličky (jsou tzv. ohebné příčně) nebo ji zkroutíte podélně. Pokud byste to samé udělali s běžnou botou, patrně podrážku zlomíte. 

Trochu hůř se ohebnost (zejména příčná) zkouší u malých velikostí dětských bot. Plocha boty je příliš malá a přes svrchní materiál, který botu tvoří, se vám ji nepodaří srolovat. Můžete vyzkoušet alespoň podélnou ohebnost tím, že botu zkroutíte podélně.

TIP: Řekněte si o stejný pár bot, ale větší velikost. Na větší botě už se o ohebnosti snadno přesvědčíte. Naprostá většina bot by navíc měla nošením ještě změknout.

Rovná podrážka bez podpatku podporuje zdravé držení těla

Odborně říkáme tzv. nulový drop. Pokud máme rovnou podrážku bez podpatku, nemění se při chůzi naše přirozené těžiště a jsme schopni zdravého držení těla. Zvýšený drop se navíc podílí na zmíněném špatném pohybovém návyku s našlapováním do paty.

Na barefoot přecházejte pozvolna

Návštěvníky prodejny, kteří se zajímají o přechod z běžné obuvi na barefoot, vždy důrazně varujeme před nárazovým přechodem. Sami dobře víme, že je to jako přepálit první kilometry, když začnete s běháním. Hrozí, že si ublížíte (nejčastěji přetížením svalů) a botám už nedáte šanci. A to by byla věčná škoda.

Uvědomte si, že jako dospělí máme za sebou roky v obuvi, která stlačovala palce k ostatním prstům, měnila naše těžiště (i minimálními podpatky) a chodidlo znehybnila. Změna pohybového návyku vyžaduje čas a měla by probíhat postupně.


Pokud uvažujete o svých prvních barefoot botách, prozkoumejte naší nabídku nebo se nám ozvěte. Rádi vám poradíme online nebo v naší kladenské prodejně. Anebo jen pozorujte novinky ze světa bosochodců na našem Instagramu či Facebooku.