Vážení zákazníci, najdete nás na nové adrese Ctiborova 385, Kladno. Těšíme se na vás! Tým Smysl v pohybu

[Slovníček pojmů] Buďte při výběru barefoot bot v obraze

[Slovníček pojmů] Buďte při výběru barefoot bot v obraze

Abyste při výběru barefoot bot netápali, sepsali jsme nejdůležitější výrazy, se kterými se při nákupu setkáte.

Vlastnosti barefoot obuvi

O typických vlastnostech, které odlišují barefoot a běžnou obuv, jsme podrobněji psali v článku Barefoot vs. badfoot. Tady je stručné vysvětlení těch nejdůležitějších:

  • Anatomicky tvarovaná špička – špička boty odpovídá přirozenému tvaru nohy. Opisuje sestupný tvar nohy od nejdelšího palce směrem k malíčku.
  • Podélná ohebnost podrážky – označuje, jak snadno lze botu srolovat do ruličky díky tenké a pružné podrážce.
  • Příčná ohebnost podrážky – označuje, jak snadno lze botu ohnout napříč. Podélná ohebnost se hůř zkouší u malých velikostí dětských bot, pak se nám tedy hodí vyzkoušet ohebnost zkroucením boty napříč.
  • Tloušťka podrážky – podrážka barefoot bot je tenčí než je zvykem u běžných bot, obvykle cca 3 mm, případně 6 mm. Kompromisní boty mohou být ohebné i s 10mm podrážkou, ale neumožňují plné senzomotorické vnímání terénu.
  • Drop (nulový drop) – drop označuje výšku podpatku. Například drop 3 mm znamená, že pata je oproti špičce o 3 mm výš. Boty s nulovým dropem mají podrážku v rovině.

Jaký máte tvar nohy?

Barefoot obuv se vyrábí s ohledem na různé typy nohou. Díky tomu si vyberte boty, které  padnou právě vaší noze a nebudou nikde tlačit.

  • Dominantní palec – palec je znatelně největší, vystupuje nad ostatní prsty. V případě výrazně dominantního palce může dosahovat klidně i dvojnásobku ukazováčku.
  • Sestupné prsty – prsty jdou od palce po malíček hezky pravidelně, jako schůdky – tomuto tvaru nohy říkáme také Egyptská noha.
  • Dominantní ukazováček – druhý prst je delší než palec, tento typ nohy označujeme jako Řeckou nohu. Snese i ne úplně rovnou prstovou hranu bot.
  • Prsty v rovině – noha, u které žádný prst nevystupuje a prsty nejdou ani sestupně, všechny jsou víceméně stejně dlouhé. Pro tyto nohy jsou vhodné boty s rovnou špičkou, která neubíhá (např. typu Fare). Jde o tzv. Římský typ nohy.

Výhody barefoot obouvání

Barefoot obouvání nám pomáhá ve zdravé chůzi a správném držení těla. Při vysvětlování výhod barefoot obuvi se často používají odborné pojmy, například:

  • Senzomotorické vnímání terénu – jinými slovy smysly se podílí na tom, abychom udělali vhodný pohyb. Z tohoto hlediska je důležitou vlastností barefoot bot tenká a ohebná podrážka – umožní mozku číst terén přes plosku nohy. Mozek terén vyhodnotí, zapojí do činnosti správné svaly a ty nám také pomohou lépe zvládnout zdravé držení těla.


Pokud chcete mít ve výběru bot větší jistotu, podívejte se na naše videorecenze nebo si přečtěte více o vlastnostech barefoot bot. Abyste zvolili správnou velikost, připravili jsme také návod jak na měření nohou.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení