Vážení zákazníci, kamenná prodejna byla trvale uzavřena, e-shop funguje. standardně. Po domluvě je možný osobní odběr v Kladně a v Praze 6 - Řepích. Děkujeme za pochopení. Tým Smysl v pohybu

[Slovníček pojmů] Buďte při výběru barefoot bot v obraze

[Slovníček pojmů] Buďte při výběru barefoot bot v obraze

Abyste při výběru barefoot bot netápali, sepsali jsme nejdůležitější výrazy, se kterými se při nákupu setkáte.

Vlastnosti barefoot obuvi

O typických vlastnostech, které odlišují barefoot a běžnou obuv, jsme podrobněji psali v článku Barefoot vs. badfoot. Tady je stručné vysvětlení těch nejdůležitějších:

  • Anatomicky tvarovaná špička – špička boty odpovídá přirozenému tvaru nohy. Opisuje sestupný tvar nohy od nejdelšího palce směrem k malíčku.
  • Podélná ohebnost podrážky – označuje, jak snadno lze botu srolovat do ruličky díky tenké a pružné podrážce.
  • Příčná ohebnost podrážky – označuje, jak snadno lze botu ohnout napříč. Podélná ohebnost se hůř zkouší u malých velikostí dětských bot, pak se nám tedy hodí vyzkoušet ohebnost zkroucením boty napříč.
  • Tloušťka podrážky – podrážka barefoot bot je tenčí než je zvykem u běžných bot, obvykle cca 3 mm, případně 6 mm. Kompromisní boty mohou být ohebné i s 10mm podrážkou, ale neumožňují plné senzomotorické vnímání terénu.
  • Drop (nulový drop) – drop označuje výšku podpatku. Například drop 3 mm znamená, že pata je oproti špičce o 3 mm výš. Boty s nulovým dropem mají podrážku v rovině.

Jaký máte tvar nohy?

Barefoot obuv se vyrábí s ohledem na různé typy nohou. Díky tomu si vyberte boty, které  padnou právě vaší noze a nebudou nikde tlačit.

  • Dominantní palec – palec je znatelně největší, vystupuje nad ostatní prsty. V případě výrazně dominantního palce může dosahovat klidně i dvojnásobku ukazováčku.
  • Sestupné prsty – prsty jdou od palce po malíček hezky pravidelně, jako schůdky – tomuto tvaru nohy říkáme také Egyptská noha.
  • Dominantní ukazováček – druhý prst je delší než palec, tento typ nohy označujeme jako Řeckou nohu. Snese i ne úplně rovnou prstovou hranu bot.
  • Prsty v rovině – noha, u které žádný prst nevystupuje a prsty nejdou ani sestupně, všechny jsou víceméně stejně dlouhé. Pro tyto nohy jsou vhodné boty s rovnou špičkou, která neubíhá (např. typu Fare). Jde o tzv. Římský typ nohy.

Výhody barefoot obouvání

Barefoot obouvání nám pomáhá ve zdravé chůzi a správném držení těla. Při vysvětlování výhod barefoot obuvi se často používají odborné pojmy, například:

  • Senzomotorické vnímání terénu – jinými slovy smysly se podílí na tom, abychom udělali vhodný pohyb. Z tohoto hlediska je důležitou vlastností barefoot bot tenká a ohebná podrážka – umožní mozku číst terén přes plosku nohy. Mozek terén vyhodnotí, zapojí do činnosti správné svaly a ty nám také pomohou lépe zvládnout zdravé držení těla.


Pokud chcete mít ve výběru bot větší jistotu, podívejte se na naše videorecenze nebo si přečtěte více o vlastnostech barefoot bot. Abyste zvolili správnou velikost, připravili jsme také návod jak na měření nohou.